WYBIELANIE

Profesjonalne wybielanie w gabinecie jest najbardziej popularnym zabiegiem kosmetycznym w dzisiejszej stomatologii. W przeciwieństwie  do wybielania nakładkowego w domu przy którym stosuje się preparaty wybielające o niskim stężeniu, wybielanie w gabinecie odbywa się preparatami o relatywnie wyższym stężeniu substancji czynnej. Zabieg jest w pełni bezpieczny i nieingerujący w zdrowie pacjentów.

Profesjonalna metoda wybielania zębów lampą BEYOND™

Zabieg wybielanie zębów BEYOND™ jest jednorazowy i polega na nałożeniu specjalnego żelu wybielającego na powierzchnię zębów,a następnie aktywowaniu go przez światło akceleratora.

 Substancją aktywną żelu wybielającego jest nadtlenek wodoru. Żel w swoim składzie zawiera również substancje zabezpieczające zęby przed nadmierną nadwrażliwością podczas zabiegu. Żel wybielający znajduje się w dwukomorowej strzykawce wraz z żelem katalizującym, który po nałożeniu na zęby zostaje zmieszany z nadtlenkiem wodoru, a pod wpływem światła z akceleratora BEYOND™ zwiększa częstotliwość absorpcji żelu wybielającego przez szkliwo. Jak działa akcelerator? Światło emitowane przez akcelerator znacznie przyspiesza proces wybielanie zębów poprzez zwiększenie częstotliwości, przy której związki nadtlenku wodoru rozszczepiają się na wolne rodniki. To powoduje błyskawiczny efekt utleniania struktur zęba. Związki przebarwiające zęby mają budowę złożonych związków cyklicznych. Związki te łącząc się z wolnymi rodnikami, pochodzącymi z utleniania nadtlenku wodoru, ulegają rozbiciu na bezbarwne związki łańcuchowe. Po zabiegu zęby stają się jaśniejsze od 5 do 14 odcieni według skali Vita. Efektem wybielania są białe, lśniące zęby pacjenta. Wybielanie tą metodą jest całkowicie bezpieczne co potwierdzają liczne badania naukowe wykonane na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Technologia systemu Beyond używana jest obecnie w ponad 100 krajach na całym świecie, a setki osób dziennie

poddaje się tym zabiegom.

Jaki efekt można uzyskać wybielając zęby w gabinecie?

Podczas profesjonalnego wybielania zębów najłatwiej usuwane są organiczne przebarwienia, wywołane między innymi przez: 

 • Wiek –  biegiem czasu, zęby ciemnieją co może być spowodowane ścieraniem się szkliwa i nawykami żywieniowymi
 • Spożywanie niektórych produktów żywnościowych – głównie kawy, herbaty, czerwonego wina, napojów gazowanych, soków, warzyw oraz owoców o ciemnym kolorze
 • Palenie tytoniu

 

Przebarwienia trudne do wybielania w gabinecie

Niektóre nieorganiczne przebarwienia (przebarwienia polekowe) mogą nie reagować skutecznie na szybkie wybielanie w gabinecie. Zaliczamy do nich między innymi:

 • Ściemnienia wywołane urazami zębów
 • Martwe zęby leczone kanałowo (martwe zęby wybielamy innym sposobem: wewnętrznie)
 • Tetracykliny spożywane podczas rozwoju zębów. Leki te chemicznie wiążą się ze strukturą krystaliczną szkliwa oraz zębiny
 • Przedawkowanie fluoru podawanego doustnie, co może powodować fluorozę


PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGU:

 • Nadwrażliwość zębów i dziąseł
 • duże niewyleczone ubytki
 • stany zapalne w jamie ustnej
 • martwe zęby
 • fluoroza
 • okres ciąży i laktacji
 • wiek poniżej 18 roku życia
 • nowotwory
 • cukrzyca
 • epilepsja

 

Przed zabiegiem wybielania należy wyleczyć wszystkie stany zapalne oraz usunąć kamień nazębny.

Co należy zrobić po wybieleniu zębów, aby zachować jak najdłużej biały uśmiech?

Najważniejszą rzeczą jest, aby po zabiegu wybielania BEYOND™ zachować obowiązkowo przez 48 godzin „białą dietę”, polegającą na spożywaniu niebarwiącego jedzenia i picia. Należy bezwzględnie wykluczyć żywność i napoje silnie barwiące.

Stosowanie białej diety zapobiega wchłonięciu przez szkliwo kolorów, które mogłyby przeszkodzić w utrzymaniu pożądanych efektów. Pokarmy, jakich należy unikać przez dwie doby od zabiegu zawierają składniki takie jak: buraki, pomidory, papryka, czekolada, czerwona kapusta, brokuły, szpinak, aronia, truskawki, jagody, maliny i marchew. Do tej listy zalicza się także przyprawy takie jak cynamon, kurkuma, chili czy mielona papryka. Poza tym należy unikać picia kawy, herbaty, kakao, soków i alkoholi. Poza tym po zabiegu  nie należy palić tytoniu. Zaleca się także stosowanie delikatnie wybielających past do zębów, które usuną „bieżące” przebarwienia.